..:::Forum columbofil:::..

---->>>Un forum dedicat tuturor crescatorilor de porumbei<<<----

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiti | 

Diferite moduri de hranire in anumite timpuri alea anului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
CoToY
Moderatori
Moderatori

masculin
Numarul mesajelor : 120
Varsta : 26
Hobbiuri : porumbeii
Data de inscriere : 02/01/2008

MesajSubiect: Diferite moduri de hranire in anumite timpuri alea anului   3rd Ianuarie 2008, 20:04

In perioada de iarna:
-orzoaica-50%
-grau-25%
-porumb-25%
-in zilele geroase se poate mari cantitatea de porumb reducandu-se corespunzator proportia de grau

In perioada de primavara:
-ovaz-30%
-grau-30%
-porumb-30%
-sorg-5%
-floarea-soarelui+boabe mici-5%

In perioada de depunerii oualelor si hranirea puilor:
1)-mei-40%
-porumb-10%
-grau-10%
-orz-10%
a doua varianta
2)-grau-28%
-porumb-18%
-mazariche/borceag-48%
-rapita-3%

In perioada de reproductie:
-grau-20%
-mazare-40%
-porumb-25%
-sorg-8%
-floarea-soarelui-5%
-boabe mici-2%

In perioada concursurilor:
1)-in timpul antrenamentelor si concursurilor porumbeii au nevoie de graunte cu valoare energetica mai ridicata,ca:
porumb,grau,substante proteice si lipide ca materie de refacere a muschilor.
-administrare ratiei de 1-2 ori/zi.
-porumb-45%
-mazare-45%
-floarea-soarelui-10%

Pt puii intarcati:
-grau-25%
-mazare-30%
-porumb-30%
-sorg-8%
-floarea-soarelui-5%

Perioada marii naparliri:
-porumbeii trebuie hraniti cu amestecuri care sa contina un plus de orez,floarea-soarelui,canepa,rapita
-porumb-25%
-mazare/borceag-25%
-grau-5%
-orz-10%
-mei-3%
canepa su floarea-soarelui-5%,nu vor lipsi nici vitaminele s sarurile minerale
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.cotoy.sunphoto.ro
covrig
membru fidel
membru fidel

Numarul mesajelor : 26

MesajSubiect: Re: Diferite moduri de hranire in anumite timpuri alea anului   13th Ianuarie 2008, 01:42

interesante....poti sa inveti cv d aici.mai ales pt cei incepatori e f bun forumul
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Bogdan ko
membru fidel
membru fidel

Numarul mesajelor : 36
Data de inscriere : 18/02/2008

MesajSubiect: Re: Diferite moduri de hranire in anumite timpuri alea anului   20th Februarie 2008, 21:26

bun....dau si eu un exemplu domnul Neica Mihai...nu tine cont de sezon spune clar....le dau porumbeilor ce am...si are porumbei veniti din Gdnsak si Balasov la 1010 km deci nu cont ata
Sus In jos
Admin
Administratori
Administratori

masculin
Numarul mesajelor : 139
Varsta : 50
Hobbiuri : crestere de pasari si animale
Data de inscriere : 30/12/2007

MesajSubiect: Re: Diferite moduri de hranire in anumite timpuri alea anului   20th Februarie 2008, 21:33

ptr bogdan nu cont un singur zbor in caz ca nu stii por tre sa zboare multe etape si eu am por venit de la 1500 km Very Happy

Bogdan ko
membru fidel
membru fidel

MesajSubiect: Re: Diferite moduri de hranire in anumite timpuri alea anului   21st Februarie 2008, 18:13

Poi ce daka..poti sa-i zbori toate etapele fara sa le administrezi mancare selectionata...dar fiecare face cum vrea ...... Wink ..eu am dat exemplu...si las-o balta cu porumbelul tau venit de 1500 km...astea sunt performante pe care numai adevarati columbofili cu experinta mare le pot atinge.....nu am vazut nikaeri sa scrie de performantele tale...!!!
Sus In jos
CoToY
Moderatori
Moderatori

masculin

MesajSubiect: Re: Diferite moduri de hranire in anumite timpuri alea anului   21st Februarie 2008, 18:37

pt domnu bogdan ko.........nu fi sigur k numai adevarati columbofili fk perfomanta adevarata.uni au porumbei o viatza intreaga s nu fk nici o performanta cu ei,s c dak el a zburat un porumbel la 1500 d km asta inseamna k e prost sau k nu stie c e ala porumbel????sa fim seriosi domnu bogdan......dak u pusti d 10 ani te fc cu porumbeii etapa d etapa p c sa dai vina???norocu incepatorului sau are porumbei buni???am mai auzit povesti dastea s knd am bagat la zbor cu el lam fkt varza....deci d uni columbofili care s dau asa mari nu e dkt vb d ei:D.nu e vb d u aici:D
Sus In jos
Bogdan ko
membru fidel
membru fidel

MesajSubiect: Re: Diferite moduri de hranire in anumite timpuri alea anului   21st Februarie 2008, 18:57

Poi asa e astia kre au porumbei de o viata intreaga si 0 performante nu sunt columbofili...si dak ma bate un pusti de 10 ani dau vina pe porumbei mei si pe slaba pregatire...Imagineazati si tu??!!! Unii muncesc ani de zile sa fak performanta si voi imi spuneti k un pusti de 14 ani a reusi ce alti au realizat cu greu....gandestete noroc....noroc..dar e vorba de 1500 km..!!!
Sus In jos
CoToY
Moderatori
Moderatori

masculin

MesajSubiect: Re: Diferite moduri de hranire in anumite timpuri alea anului   21st Februarie 2008, 19:03

noroc k noroc....dar dk pustiu sia cumparat porumbei cu origine buna,si are grija d ei.dc sa nu fk performantza????pt k e un pusti d 14 s are porumbei cu potential???? lol! lol!
Sus In jos
Bogdan ko
membru fidel
membru fidel

MesajSubiect: Re: Diferite moduri de hranire in anumite timpuri alea anului   21st Februarie 2008, 19:13

De ce sa nu fak sa fak performanta sa-l bata pe Bilan , pe Stoicescu(loc 1 viteza pe Prahova) pe Brizdigheanu(columbodrom castigat in 1991 la utreh in olanda) sa castige....dar asa repede...fak pariu ku tine k daka cei mai buni porumbei din lume...Leverige .... al fratilor Herbots de exemplu,......kad pe mana unui nepriceput...nu vor exista rezultate NICIODATA. nu e de ajuns sa aiba grija de ei..!! Un columbofil trebuie sa fie columbofil 365 de zile pe an...nu doar knd da coltul ierbii..un pic si....toamna...!!!! Bafta!!!!
Sus In jos
CoToY
Moderatori
Moderatori

masculin

MesajSubiect: Re: Diferite moduri de hranire in anumite timpuri alea anului   21st Februarie 2008, 21:37

da corect.....dar dc esti asa sigur k nu stie pustiu d 14 ani c sa fk???poate k il duce mintea s inainte sa se apuce d porumbei citeste s invata.eu nu cred k nu poate sa fk performantza.....in c priveste bilan...nu e el locu 1 la viteza.e corneanu+bucataru care are 6 pct s cv cu 88 ala al lui.asa k nu ai nimerito aici.eu am zburat cu bilan:D:D:D
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Diferite moduri de hranire in anumite timpuri alea anului   

Sus In jos

Diferite moduri de hranire in anumite timpuri alea anului
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Identificare plante necunoscute
» Orhideea Anului 2013 - Comentarii ...