..:::Forum columbofil:::..

---->>>Un forum dedicat tuturor crescatorilor de porumbei<<<----

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiti | 

"Zburăm..." cu Stefan Nitulescu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Admin
Administratori
Administratori

masculin
Numarul mesajelor : 139
Varsta : 50
Hobbiuri : crestere de pasari si animale
Data de inscriere : 30/12/2007

MesajSubiect: "Zburăm..." cu Stefan Nitulescu   26th Februarie 2008, 19:09

Ștefan este pasionat de porumbei de la vârsta de 5 ani
Băiatul vorbește despre păsările adorate la persoana I plural
Columbofilul spune că nu va renunța niciodată la pasiunea sa

“Marta, Mimi, Sima, Cattrisse sunt copiii mei și-i iubesc pe toți! Când mă uit la ei, uit de toate și simt că trăiesc într-o altă lume. Văd în ochii lor voință și libertate!”, spune un băiat de 16 ani despre cei cu care își împarte timpul liber.

“De când mă știu, am fost pasionat de porumbei”
“De când mă știu, am fost pasionat de porumbei”

Ștefan Nițulescu este elev în clasa a IX-a și un columbofil înrăit. Iubește porumbeii încă de mic și nu și-ar imagina viața fără aceștia. “De când mă știu, am fost pasionat de păsările de pradă, apoi porumbeii mi-au captat toată atenția”, spune băiatul. Acesta a primit cadou o pereche de porumbei de la un prieten când avea 5 ani. “Îi țineam într-un coteț mic și într-o zi unul mi-a scăpat. Am fost foarte trist... Nu mai mâncam, nu mă mai jucam și plângeam mereu! Bunicului i s-a făcut milă de mine și mi-a făcut o cușcă mai bună, iar tata mi-a cumpărat 7 porumbei. Apoi am mai primit cadou de la prieteni și alte exemplare”, își amintește Ștefan. Băiatul spune că a învățat să-și crească prietenii de la un amic. “El este cu câțiva ani mai mare decât mine, un crescător pasionat. M-a învățat tot ce știa, pentru că el creștea porumbei pentru concursuri”.
La vârsta de 14 ani, Ștefan a participat la primul concurs cu prietenii săi, porumbeii. “M-am înscris la clubul columbofililor din Curtea de Argeș și am avut ocazia să concurez. Am fost emoționat, dar m-am simțit extraordinar. Asta îmi place să fac!”
Ștefan Nițulescu este elev în clasa a IX-a și un columbofil înrăit. Iubește porumbeii încă de mic și nu și-ar imagina viața fără aceștia. “De când mă știu, am fost pasionat de păsările de pradă, apoi porumbeii mi-au captat toată atenția”, spune băiatul. Acesta a primit cadou o pereche de porumbei de la un prieten când avea 5 ani. “Îi țineam într-un coteț mic și într-o zi unul mi-a scăpat. Am fost foarte trist... Nu mai mâncam, nu mă mai jucam și plângeam mereu! Bunicului i s-a făcut milă de mine și mi-a făcut o cușcă mai bună, iar tata mi-a cumpărat 7 porumbei. Apoi am mai primit cadou de la prieteni și alte exemplare”, își amintește Ștefan. Băiatul spune că a învățat să-și crească prietenii de la un amic. “El este cu câțiva ani mai mare decât mine, un crescător pasionat. M-a învățat tot ce știa, pentru că el creștea porumbei pentru concursuri”.La vârsta de 14 ani, Ștefan a participat la primul concurs cu prietenii săi, porumbeii. “M-am înscris la clubul columbofililor din Curtea de Argeș și am avut ocazia să concurez. Am fost emoționat, dar m-am simțit extraordinar. Asta îmi place să fac!”

“Din concursuri nu se câștigă cine-știe-ce...”

Pasiunea pentru porumbei i-a adus însă și câteva nemulțumiri. “Părinții mei sunt acum împotriva acestei pasiuni. Zic că sunt obsedat de porumbei și că neglijez școala. Ei vor să fiu interesat și de alte lucruri”, ne povestește Ștefan. Deși, inițial, acesta a fost sprijinit de către părinți, cu timpul pasiunea a început să-i ocupe tot mai mult timp, iar Ștefan se luptă să-i determine pe ai lui să înțeleagă că porumbeii fac parte din viața sa. “Am neglijat și cursurile de la liceu... Este adevărat, dar zilnic am nevoie de câteva ore ca să-mi îngrijesc prietenii. Oricum, părinții mei sunt principalul sprijin financiar, fără ei mi-ar fi greu să cresc porumbeii”. Totuși, columbofilul spune că a învățat cu timpul să facă bani din pasiunea sa, pentru a-i reînvesti tot în... porumbei. “Mai vând câte un porumbel, dar mi-am făcut un prieten la Mizil care are medicamente și accesorii pentru aceste păsări. Eu am făcut un site pentru vânzarea acestor produse. Organizez și licitații pe acest site, iar câștigul îl împărțim pe jumătate”. Ștefan a mai postat pe internet un site personal unde își prezintă porumbeii și rezultatele acestora, dar și un site de pe care cei interesați pot afla mai multe informații despre aceste păsări. “Din concursuri nu se câștigă cine știe ce. Oricum, pe noi, columbofilii, nu ne interesează partea financiară prea mult. Noi concurăm pentru prestigiu și mândrie! Noi mai mult investim decât câștigăm...”.

“Am făcut tandem”

“Noi zburăm pe sezoane”, spune Ștefan când vorbește despre porumbei. “Vorbesc la plural persoana I pentru că eu simt că zbor alături de ei la fiecare concurs și antrenament”, se justifică băiatul. În momentul de față acesta a făcut tandem cu un al columbofil din oraș. “În Curtea de Argeș sunt aproximativ 50 de membri ai Clubului <>. Există mulți iubitori de porumbei care au performanțe, chiar dacă lumea nu știe de ei. Eu m-am asociat cu domnul Stelian Fortini. Creștem împreună peste 80 de exemplare, iar pe diplome suntem amândoi trecuți. Eu nu aveam spațiu, și de aceea am făcut tandem”.

“Vreau propria crescătorie!”

Ștefan își dorește foarte mult să aibă propria crescătorie de porumbei. “Mi-ar plăcea să fiu independent, să am porumbeii mei, dar nu am spațiu... Aș avea nevoie de câțiva metri pătrați undeva, ca să-mi pot amplasa cuștile”. Acum, băiatul se pregătește pentru un nou sezon. “Începe în martie și porumbeii trebuie antrenați în fiecare dimineață câte 2-3 ore, până la toamnă. Iarna nu se zboară”.
În timpul antrenamentelor din jurul crescătoriei se pot întâmpla și accidente. “Mereu există porumbei care sunt prinși de păsări răpitoare, atât la antrenamente, cât și la concursuri. Este ceva normal, este vorba despre selecția naturală. Cei mai buni scapă!...”. După o lună de antrenamente în jurul crescătoriei și alte 5 antrenamente la club, încep concursurile propriu-zise. “Există concursuri săptămânale. Plecăm cu clubul la sfârșit de săptămână într-o localitate. Porumbeii sunt transportați cu o mașină specială, după ce au fost etichetați cu seria clubului. Fiecare are la picior un inel, care reprezintă buletinul său. Acolo păsările sunt eliberate și în funcție de timpul în care ajung acasă, sunt trecute în clasamentul concursului”, ne explică Ștefan Nițulescu. Băiatul este foarte încântat de aceste competiții. “Se fac clasamentele pe club, iar apoi sunt trimise la județ și de acolo la faza națională. La o etapă se participă cu mai multe cluburi. Chiar dacă concursul este ținut în localități diferite, distanța parcursă de porumbei trebuie să fie aceeași”.

“A venit acasă după doi ani”

Anul acesta, Ștefan spune că va participa doar cu puii la competiții. “Pentru aceștia există 5-8 etape, iar un pui care de regulă zboară după o lună și jumătate poate particpa la concurs cu clubul la vârsta de 6 luni. Asociatul meu va participa și la concursul pentru porumbeii maturi”.
La fiecare etapă există și momente amuzante. “Am pariat cândva cu un prieten. Fiecare și-a susținut zburătorul favorit. Al meu a sosit cu câteva secunde mai devreme decât al lui... am câștigat pariul și mi-a crescut orgoliul, apoi ne-am amuzat împreună”, spune băiatul zâmbind. Există, totuși, și porumbei care nu se mai întorc acasă de la astfel de competiții. “Se spune că păsările se ghidează după Soare și undele magnetice ca să revină acasă. Într-o perioadă aveam un porumbel întârziat. El venea mereu acasă după 2-3 săptămâni. Noi râdeam zicând că umblă după gagici... Un astfel de exemplar nu va face niciodată performanță”.
Lui Ștefan i s-a întâmplat odată să nu-și mai recunoască propriul “copil”. “La un concurs nu s-a mai întors un zburător. Am crezut că l-am pierdut. A revenit acasă după doi ani. Nu l-am mai recunoscut... Se schimbase! Avea aripile tăiate. Cred că cineva l-a ținut captiv. L-am recunoscut după inelul de la picior”.

“Noi voi renunța la pasiunea mea!”

Când vine vorba despre porumbei campioni sau porumbei bolnavi, băiatul de 16 ani are o rețetă. “Într-o perioadă de 6-7 ani, cât concurează un zburător, poți să-i vezi capacitățile. Campionii sunt lăsați la concurs doar câteva etape. Riști să-i pierzi altfel! Apoi sunt puși la reproducere. Se pot obține alți campioni din ei. Cei bolnavi sau grav accidentați sunt sacrificați”. Ștefan a suferit cea mai mare pierdere în urmă cu câțiva ani. “Nu aveam asociat atunci și țineam porumbeii la țară, la Tigveni, la bunici. Cușca nu a fost bine închisă și mi-a omorât dihorul 19 exemplare. Rămăsesem doar cu 4 porumbei... Eram distrus și pentru că aveam un zburător foarte bun la care am ținut enorm și a fost ucis”.
Ștefan speră că în câțiva ani va deveni un columbofil recunoscut, cu performanțe remarcabile. “Am dat și 300 de euro pentru achiziția unui porumbel, dar am și vândut 30 de pui și 5 maturi într-un sezon de unde am luat și câte patru milioane lei vechi pe un exemplar și trei pe unul matur”. Oricum, băiatul nu se vede făcând altceva. “Nu am cum să renunț la pasiunea mea. Îmi place prea mult ceea ce fac și iubesc enorm porumbeii”.
Ștefan trebuie înțeles fie și numai dacă ne amintim că porumbelul alb cu ramura de măslin în cioc este simbolul internațional acceptat al păcii.
Sursa:Arges Expres

george_isteaua
membru aur
membru aur

masculin
Numarul mesajelor : 211
Varsta : 27
Hobbiuri : Columbofil
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: Re: "Zburăm..." cu Stefan Nitulescu   6th Mai 2008, 21:43

Foarte frumos Bafta Stefan si sper sa ai numa rezultate bune
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://jorjel90.sunphoto.ro

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!...
» "Masculi etalon"
» Revista "Locomotivele Lumii"
» Trenul de agrement "Săgeata Verde"
» Petitie on-line - "Statutul cainilor ciobanesti"

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
..:::Forum columbofil:::.. :: Diverse :: Stiri-
Mergi direct la: