..:::Forum columbofil:::..

---->>>Un forum dedicat tuturor crescatorilor de porumbei<<<----

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiti | 

Porumbei buni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Bogdan ko
membru fidel
membru fidel

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 25
Data de inscriere : 18/02/2008

MesajSubiect: Porumbei buni   3rd Martie 2008, 22:05

Fratii JANSSEN locuiesc in Arendonk .Sunt 6 frati , simpli mucitori , dar astazi traiesc numai din porumbei.Tatal lor , care a atins o varsta respectabila ,Driekske Janssen , a inceput columbofilia trecand da la cresterea canarilor ,de la care s-a ocupat in tinerete , la cresterea porumbeilor.Cresterea canarilor se realizeaza printr-o puternica consangvinizare ? scria Piet de Weerd ? iar batranul Driekske de aici s-a informat si apoi a folosit metodele de consagvinizare si in cresterea porumbeilor voiajori.Munca lui a fost continuata de fii lui si nu fara rezultat , ci dimpotriva , auzim din ce in ce mai des de campioni care si-au contruit crescatoria pe baza porumbeilor Janssen , care sunt probabil cei mai rapizi porumbei din lume atunci cand isi arata adevarata valoare a susei.Lor li se alatura Domien STEPPE , Achie LEUS , care au probabil porumbei asemanatori in ceea ce priveste viteza.Fratii Janssen concureza numai pe distante scurte , adica distante de pana la 200 km. , dar sunt persoane care au astfel de porumbei si ei spun ca porumbeii Janssen sunt capabili de performante pana la distante de 500 km.
Distantele mai mari nu sunt cele mai potrivite pentru a le scoate in evidenta caliatile de buni spotivi.Sunt in schimb exttraordinari de rapizi.Pied de Weerd , cu talentul lui de scriitor , ii caracterizeaza astfel ,, oi blande in adapost , lei neinfricati in vazduh?.Deci e clar ca una dintre caracteristicile de baza a acestor porumbei este capacitatea de luptator , care ii transforma in ,, lei? atunci cand sunt in vazduh.Porumbeii Janssen s-au raspandit in special in Belgia si Olanda ; in Olanda sub forma unor combinatii diferite:Janssen ? Delbar .Din experinta mea nu pot sa spun fara sa gresesc ca , rezultatele cele mai spectaculoase u acesti porumbei nu au fost obtinute de catre fratii Janssen , ci de catre alti crescatori care au concurat cu porumbeii lor si care au obtinut rezultate cel putin de 10 ori mai spectaculoase decat fratii Janssen.In primul rand pentru ca acestia concurau intr-o zona restransa ? satul Arendonk ? loc mic si in care nu erau de fiecare data pe primul loc si , nu in ultimul rand pentru ca angajau pasari la distante foarte mici.Faima mondiala a acestor porumbei este rezultatul crescatoriilor care , aprovizionandu-se de aici , au obtinut rezultate spectaculoase cu ei in conditi ridicate si la distante mai mari.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
CoToY
Moderatori
Moderatori

masculin
Numarul mesajelor : 120
Varsta : 26
Hobbiuri : porumbeii
Data de inscriere : 02/01/2008

MesajSubiect: Re: Porumbei buni   4th Martie 2008, 22:09

imi pare rau sa iti zc dar din cei 6 frati mai sunt dkt doi...s din cate stiu eu mai e dkt un sg frate.iar acesta nu prea mai poate sa aiba grija d porumbei,s din acest motiv a vrut sa vanda columbaria:D:D.dak gresesc sa imi ziceti
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.cotoy.sunphoto.ro

Porumbei buni
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Castele de apa
» CATEVA CUVINTE DESPRE NOI.... O SCURTA DESCRIERE

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
..:::Forum columbofil:::.. :: categori de porumbei :: Porumbei voiajori-
Mergi direct la: