..:::Forum columbofil:::..

---->>>Un forum dedicat tuturor crescatorilor de porumbei<<<----

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiți | 

Porumbel voiajor, caut scândură pentru aterizare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Admin
Administratori
Administratori

masculin
Numarul mesajelor : 139
Varsta : 50
Hobbiuri : crestere de pasari si animale
Data de inscriere : 30/12/2007

MesajSubiect: Porumbel voiajor, caut scândură pentru aterizare   17th August 2008, 14:12

De Adrian PANAIT
Porumbelul ialomițean de cursă e celebru. Poate zbura 1000 de kilometri fără să se lase la apă. Anul trecut a fost vicecampion național. Lumea habar n-are, dar el, porumbelul, înseamnă caracter, devotament și rezistență. De 20 de ani însă nimeni n-a mai scris un rând despre el. E timpul unei acțiuni reparatorii.

„Eu m-am născut cu porumbelul în mână”
În Ialomița, columbofilia e o branșă exclusivistă. Cu profesioniști puțini. Obținem cu greu o recomandare. Un preinterviu. Intervievații suntem noi. Răspundem scurt și ezitant, ca la școală: „Porumbelul este...” Omul așteaptă răbdător! Are 40 de ani, îl cheamă Marian Catană și crește porumbei din 1985. A fost președinte al asociației locale, poate vorbi despre porumbei 12 ore neîntrerupt... Cu condiția să-l convingem. „Eu m-am născut cu porumbelul în mână. Îi cresc de la 8 ani. Pot să vă spun orice despre ei”. Ne enervăm. Ce mare lucru e de spus despre porumbel!? O pasăre! Până să deschidem gura picăm examenul! Cerem o a doua șansă! Minune, o obținem. „Deseară al 6.30, la asociație!”
Asociația e în spatele sălii de sport de la A.I. Cuza, în Slobozia. O adunătură de cotețe și coșmelii la care ajungi navigând printre mormanele de gunoi lăsate de administrațiile care s-au succedat în ultimii zece ani. Ne mirăm cu măsură, să nu pierdem iar intervievatul: „Cândva era întins până dincolo de case. Peste 1000 de metri. Acum a rămas cât vedeți, că primăria nu a aprobat concesionarea terenului către fiecare columbofili. Le-a fost frică c-o să ne facem case aici. Acum nimeni nu mai vrea să facă nimic, că mâine-poimâine ne dărâmă și nu mai avem unde ne duce.”
Ne pregătim să întrebăm despre porumbei. Domnul Catană ne oprește autoritar, întinzându-ne 3 reviste de columbofilie. „Uite cum facem. Eu v-am adus aici, ca să vedeți că sunt om de cuvânt. Da’ dumneavoastră nu știți ce înseamnă porumbelul. Luați revistele astea, citiți-le, și după acea ne întâlnim și vorbim.”

Columbofili din toate țările, uniți-vă!
Ne oprim în fața primei hulubării, pe dreapta, pe singura alee care mai există. „Uite, băiatul ăsta are 300 de porumbei. ” Băiatul cu 300 de porumbei e în curte. Îl cheamă Cristi Mocanu. Și el crește porumbei de mic. În zece minute ascultăm de-a valma, crâmpeie de informații și păreri. Columbofilia e o boală,! Prețul porumbeilor de cursă începe de la 100 de euro și ajunge până la 40 de mii!!!, Ialomița a avut 5 campioni europeni și un participant la Spartachiadă,! Ca să câștige o cursă un porumbel are nevoie de carbohidrați, electroliți, vitamine... Țara porumbeilor de cursă e Belgia, unde o treime din PIB se face din creșterea lor... Liniile de porumbei trebuie omologate, porumbeii care nu au pedigree nu există, sunt guțani. Concursurile sunt de viteză, de demifond și de fond. Asociația ialomițeană a columbofililor e săracă, columbofili sunt frustrați. Există și columbofili bogați în Ialomița! Autoritățile sunt insensibile la nevoie asociației! Nimeni nu mai e interesat de promovarea porumbeilor! Toată lumea vrea bani. Contractul de concesiune expiră în doi ani! Columbofilii se tem că vor fi evacuați.
Când ne despărțim, mai încercăm odată să aflăm ceva concret despre porumbei: „Eu v-am spus ce înseamnă porumbelul. Voință, caracter și devotament. Asta înseamnă porumbelul pentru mine. Nevasta mă trădează, dar porumbelul niciodată. Am avut porumbel care a făcut 1000 de kilometri fără oprire ca să vină la scândură. Ce vreți mai mult?! ”

Porumbel voiajor, caut scândură pentru aterizare
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Caut tutoriale 3d pentru realizarea de trenuri si trenulezze
» Black Friday (momentul pentru o camera foto sau video)
» HORMONI DE CRESTERE, INGRASAMINTE PESTICIDE...
» caut baterii de cfr pot sa fie de iluminat vagoane,locomotiva etc
» Locomotive clasa 48 (Transmontana) (Vol. I)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
..:::Forum columbofil:::.. :: Articole cu/despre columbofilie-
Mergi direct la: