..:::Forum columbofil:::..

---->>>Un forum dedicat tuturor crescatorilor de porumbei<<<----

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiti | 

despre Meullemans

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
olteanu comarnic
membru fidel
membru fidel

masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 29
Hobbiuri : columbofilia
Data de inscriere : 13/02/2009

MesajSubiect: despre Meullemans   16th Februarie 2009, 11:51

De ce este numele Meulemans atat de popular ?
- De ce sunt păsările sale atat de scumpe ?
- Mă gandesc că el a fost un vanzător și nu un cursier, care este adevărul ?
- Care este originea păsărilor sale ?

antrebări ca acestea am fost adesea ?ntrebat de columbofili din toată lumea. Din fericire am un răspuns pentru aceste antrebări deoarece Meulemans locuiește ?n Arendonk, un orășel mic la fel de faimos ca un alt ,,nume mondial? care concurează aici: Frații Janssen. Nu cred că exagerez c?nd spun că și cel mai mic columbofil din cea mai izolată zonă a lumii a făcut cunoștință cu cuvantul ?Arendonk?. Și Arendonk este la doar cateva minute de condus de mine. Este motivul pentru care ?l cunosc pe Meulemans, păsările sale și rezultatele sale destul de bine.

Pe scurt, pot să vă spun că Meulemans datorează faima sa la 2 porumbei: ,, basic couple? (cuplul de bază). Această pereche este an general considerată ca cea mai mare pereche de reproducători pentru demifond din toate timpurile. Cand scrii despre Meulemans, scrii despre al său ?STAMKOPPEL? (cuplu de bază) așa cum este el numit ?n limba Olandeză.

Pentru aceasta voi merge anapoi an istorie.

Masculul din cuplul de bază
Era an 1961 cand Karel Meulemans și tatăl său Jan au fost să cumpere porumbei de la Jos van den Bosch care locuia ?n orășelul Berlaar. Ceea ce majoritatea oamenilor nu știu este că acest Jos van den Bosch a fost columbofilul de la care legendarul Huyskens van Riel și prietenul său Rene Stijnen a cumpărat o serie de ouă. Puii care au eclozat au devenit temelia faimoasei rase Huyskens van Riel. Huyskens van Riel a fost teroarea sportului columbofil Belgian la puțin timp după al doilea război mondial. La ?nceput el distrugea cursele de distanță scurtă. Cand nimeni nu a mai avut curajul să concureze ampotriva sa, el a ?nceput să concureze la distanță medie (demifond). Dar de asemenea la demifond Huyskens și partenerul său van Riel, care locuia doar la c?țiva kilometri de orașul Antwerpen erau imbatabili. Și din nou nimeni nu a avut curajul să parieze nici un ban contra miraculoaselor păsări ale lor, ei nu au mai avut de ales dec?t să intre ?n cursele naționale de distanță lungă (fond). Și din nou aceeași poveste.

Rezultatele sale au răsunat pană la Barcelona (1100 km). Cum am menționat anterior, Huyskens van Riel a făcut aceasta cu descendenți ai porumbeilor luați de la Jos van den Bosch. Mai t?rziu vom vedea că ?n păsările Fraților Janssen, al tuturor oamenilor ( !!! ) este s?nge din linia Jos van den Bosch de asemenea !!!

Doi dintre porumbeii originali Jos van den Bosch cumpărați de Meulemans erau un fiu al așa numitului ?Vurige van 58? și o femelă ciocolatie cu pete albe. Această femelă a fost soră bună cu ?princess of 56? a lui Jos van den Bosch. ?Vurige? și ?Princess? au fost două dintre cele mai bune păsări ale lui Jos van den Bosch. Și acum vin cu un punct important: femela ciocolatie (sora lui princess) pe care Meulemans a cumpărat-o de la Jos van den Bosch a devenit mama lui B-67-6729926, un masculantunecat , mai t?rziu cunoscut ?n toată lumea columbofilă ca ?Oude Jos van den Bosch?, masculul cuplului de bază al lui Meulemans. Penajul mamei lui ?Oude van den Bosch?era o culoare ruginie și această culoare apare la mulți porumbei Meulemanspana an prezent. Dar trebuie să fie doi pentru a dansa tango. Un cuplu trebuie să aibă un mascul și o femelă. Să vorbim despre femela din ?cuplul de bază?.

Femela din cuplul de bază
Originea femelei cuplului care este considerat ? cel mai bun cuplu de reproducție dintotdeauna? este dintr-o rasă misterioasă. Ceea ce trebuie să știm este că ?n anii ?60 Karel Meulemans a format un tandem cu Adriaan Wouters. ?n concursuri Wouters a fost ?ntotdeauna un Superman și un mare concurent al fraților Janssen. C?nd Wouters și Meulemans au devenit parteneri, Wouters a adus o femelă albastră (B-66-61222023) pentru a o ?mperechea cu ?Oude van den Bosch? Această femelă este numită ?Janssen hen?(femela Janssen), deși Adriaan Wouters și frații Janssen nu erau buni prieteni. Deci este motivul pentru care Adriaan Woutern nu a luat niciodată porumbei direct de la frații Janssen. De fapt originea acestei ?femele Janssen? este necunoscută. Singurul care cunoaște răspunsul este d-l Wouters ?nsuși dar d-l Wouters este mort. El ?ntotdeauna vorbea de ?femela Janssen? a sa și nimic mai mult. Oamenii adesea spun ?frumusețea nu ?nseamnă nimic? și poate că acesta este adevărul. Dar eu ?nsumi am umblat cu această femelă și pot să vă asigur: a fost unul din cei mai frumoși porumbei pe care i-am văzut vreodată. Sunt c?teva zvonuri despre originea ?femelei Janssen? totuși. Wouters spunea că o are de la un columbofil din orașul Mol. Acesta avea porumbei de la cineva din orașul Reusel care avea porumbei Klak și Klak nu a avut niciodată porumbei ?n voliera sa dec?t de la acești frați Janssen.

Interesant
Frații Janssen ?ntotdeauna au pretins că singurul porumbel importat cu succes ?n voliera sa a fost așa numitul ?Halve Fabri? (jumătate Fabri) B-60-1000863. ?Halve Fabri? este străstrăbunicul faimosului mondial ?Oude Merkx? (B-67-6282031) și ?Oude Merkx? este tatăl lui ?019? și al lui ?Jonge Merkx?. Frații Janssen au luat pe ?Halve Fabri? de la d-l Fabri care l-a reprodus dintr-o pasăre Janssen (deci deasemenea i se poate spune jumătate Janssen) și o femelă a sa (B-59-1005026) pe care Fabri o avea de la ?? Jos van den Bosch. Aceasta era o fiică a lui ?Young princess?(t?năra prințesă) B-57-6327828 și această ?young Princess? era o fiică a lui ?Princess of 56? a lui Jos van den Bosch. ?Princess of 56? era o soră a mamei lui ?Oude van den Bosch? al lui Karel Meulemans. Vă puteți imagina aceasta? Faimoșii porumbei Janssen sunt rude cu faimoșii porumbei Meulemans. Legătura este ?prințesa? un porumbel al lui Jos van den Bosch care de asemenea a furnizat lui Huyskens van Riel ?echipa de vis? a lui după al doile război mondial.
Deci:
- Janssen și Meulemans am?ndoi locuiesc?n Arendonk
- Janssen și Meulemans am?ndoi au o pasăre miraculoasă numită ?MERKX?
- Am?ndouă aceste păsări miraculoase sunt descendente ale lui ?Princess? a lui Jos van den Bosch. S?ngele (linia) lui Princess nu este numai ?n ?Merkx?, ?019? ai lui Janssen.
- ?Halve Fabri? pe care l-am menționat anterior este tatăl minunatei păsări ?Oude Witoger? B-65-6371172 care a c?știgat 15 premii 1 și ?Oude Witoger? este tatăl lui ?Oude Raket?, etc.

Mai multe informații de fundal
Cum am menționat anterior, Meulemans și Wouters au devenit parteneri ?n anii ?60. Meulemans a fost reproducătorul, Wouters competitorul (participantul la concursuri). Wouters a murit ?n 1975 și credeți sau nu, ?n aceeași zi porumbelul numit ?Merkx?, cel mai bun cursier al tandemului pe care l-a avut vreodată, a murit ?n volieră. Acest ?Merkx?, bine?nțeles un fiu al cuplului de bază, a fost născut ?n 1969 și a c?știgat nu mai puțin de 21 locuri 1.

?n acele zile fiului lui Wouters ? Frans Marien ? ?i plăcea deasemenea sportul columbofil. C?nd Wouters a murit a apărut o problemă. Porumbeii de curse aparțin?nd lui și fiului deveniți reproducători erau ?n voliera Meulemans. Ceea ce trebuia să se ?nt?mple s-a ?nt?mplat: un nou parteneriat a fost format: Meulemans-Marien. Deci totul a rămas ca ?n trecut, numai numele tandemului a fost schimbat.

?ntre timp faima puilor cuplului de bază s-a răsp?ndit ca un foc sălbatic. Cu urmași ai acestei perechi columbofili ca Hermes și Ritz ?n Germania, Geerts și Verbruggen ?n Belgia au obținut succese grozave.

Atunci ceva neașteptat s-a ?nt?mplat: Frans Marien deși totuși t?năr, s-a sinucis și Meulemans a devenit singur din nou. După multe dispute asupra păsărilor (ale cui sunt), o decizie grea a fost luată: ele trebuiau să fie licitate. Aceasta a fost ?n 1980 și de la această licitație Meulemans și-a recumpărat favoriții săi ?Kadet?, ?Prins?, ?Schoon Donker? și ?Bonte?. El a trebuit să plătească o mare sumă de bani pentru propriile păsări dar el nu a regretat niciodată. ?n special ?Kadet? a devenit un reproducător excepțional. C?nd ?Kadet? a fost furat (?n ianuarie 1986) l-a lăsat pe sărmanul Meulemans foarte demoralizat, dar el a continuat succesele cu descendenți ai lui Kadet.

La aceeași licitație ?n 1980 Gommaire Verbruggen a cumpărat pe ?Witneus? pentru o sumă foarte mare de bani după o bătălie pentru cumpărarea ei cu milionarul german Hermes. Urmașii lui Witneus aveau să-l facă pe Verbruggen faimos.

Hermes deja intrase ?n posesia fratelui său ?Piet? care a produs cursieri minunați. Bine?nțeles ?Witneus? și ?Piet? erau direct descendenți ai cuplului de bază.

?n aceeași licitație, d-l van Berendonk a cumpărat un porumbel numit ?78.000?. C?țiva ani mai t?rziu el a c?știgat Burges Național ?n Belgia ?mpotriva a cca 70.000 păsări cu un descendent al său.

Aș putea să menționez numele numeroșilor columbofili care au fost ?nvingători cu descendenți ai cuplului de bază, dar ar trebui să scriu c?teva pagini.

Lista de referință
Voi concluziona acest articol cu o listă de referință a puilor cuplului de bază. Lucru interesant este că ei au toate felurile de culori. Motivul pentru aceasta este culoarea specială a mamei lui ?Oude van den Bosch? cum am menționat ?nainte:

- ?Merkx? B-69-6653841 ? c?știgător a 21 premii 1 și Național AS porumbel al Belgiei ?n 1974
- ?Kadet? B-72-611169 ? a c?stigat ca t?năr (Yearling) 6 premii ?nt?i și a fost furat ?n 1986. ?n 1980 William Geerts a obținut o femelă albastră din ?Kadet?. Doi descendenți au devenit păsări de Olimpiadă.
- ?Witneus 73? B-73-6261175. Achiziționat de Verbruggen, a fost un reproducător senzațional ?n volierele Verbruggen.
- ?Junior? B-70-6070880
- ?Piet? B-76-6371884. Achiziționat de germanul Raymund Hermes.
- ?Benjamin? B-79-6752570
- ?Blauwe Witpen? B-73-6261170
- ?Prins? B-76-6260346
- ?78.000? B-77-6793014, achiziționat de W van Berendonk. 78.000 a fost bunicul locului 1 național Bourges, ?ntr-o cursă de cca 70.000 păsări.
- ?Donkere? B-80-6754674
- ?Schoon Donker? B-73-6261056
- ?Liebling? B-78-6250000
Și ?ncă mulți dar aceștia nu sunt at?t de importanți.

?n concluzie
Numele Meulemans va fi amintit at?ta timp c?t sportul columbofil va exista. ?n prezent, Meulemans (care a fost un simplu fermier) s-a retras și concurează ?n tandem cu fiul său sub numele de ?Meulemans Damen?. Meulemans a fost reproducătorul și partenerii săi Wouters și Marien au fost cursierii cum ?ntotdeauna s-a spus. Este ceva adevăr ?n aceasta. Meulemans nu a fost un cursier foarte bun (cu succese) ?n trecut. Au fost urmașii păsărilor sale ?n alte voliere, care i-au adus lui faima. Dar ca om de porumbei el este departe de a fi prost (este deștept).
El a realizat că ?ncrucișarea diferitelor linii de s?nge este drumul spre succes. Deci el a importat alte păsări, le-a ?ncrucișat cu ale sale și a devenit locul 1 Campion național ?n Belgia la fond ?n 1999. Chiar și partenerii săi care au fost cursieri nu au reușit aceasta.

Eronat
Vă rog să nu credeți că acest capitol este publicitate pentru păsările lui Meulemans. Este un omagiu pentru al său ?Cuplu de bază?, cel mai bun cuplu de reproducție din istorie. Și ?cuplul de bază? ?nsuși este istorie. Meulemans este un nume mare și are porumbei buni. Dar ?nvingătorii lui din prezent sunt produși ai ?altui s?nge? pe care el l-a importat. Așa cum am menționat anterior, crescătorii din SUA și din Est (Taiwan, Japonia), iubesc familia, păsări care sunt rude. Cel mai bun cuplu de reproducție din istorie ?oude van den Bosch și Janssenhen? a fost ?ncrucișat. Și majoritatea senzaționalilor ?nvingători și porumbeilor AȘI care sunt descendenți din acest cuplu au fost și ei ?ncrucișați.

?n articolul anterior am spus : ?nume mare? nu ?nseamnă neapărat păsări de calitate. Meulemans este o excepție de la regulă. El este un nume mare, a avut păsări de calitate ?n trecut mulțumită acestui cuplu de aur. De fapt el a devenit un bun cursier acum datorită faptului că a fost at?t de deștept să ?ncrucișeze descendenți ai acestei minunate perechi cu alt s?nge.

&copy; Copiat de pe http://www.schaerlaeckens.com ,,Ad Schaerlaeckens
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ciprianksu.sunphoto.ro

despre Meullemans
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cateva cuvinte despre Amaryllis
» Cateva cuvinte despre Hibiscus(Trandafir-de-China)
» Carti despre locomotive/vagoane
» CATEVA CUVINTE DESPRE NOI.... O SCURTA DESCRIERE
» Cateva detalii generale despre locomotive

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
..:::Forum columbofil:::.. :: categori de porumbei :: Porumbei voiajori-
Mergi direct la: