..:::Forum columbofil:::..

---->>>Un forum dedicat tuturor crescatorilor de porumbei<<<----

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiți | 

ce parere aveti despre liniile le porumbei?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: ce parere aveti despre liniile le porumbei?   6th Ianuarie 2008, 16:57

sunt foarte multe discutii despre linii de porumbei....liniile au fost formate de un crescator celebru care a fixat anumite caractere fizice porumbeilor sai....daca stam sa ne gandim asta si inseamna linie...de exemplu dordin accentuase foarte bine la porumbeii sai dimorfismul sexual(masculii mai mari ca femelele).
sau fratii janssen care spuneau cu exactitate cati porumbei de exceptie va da un reproducator de-al lor. genetica pura
la noi se mai poate vorbi despre linii?NU. la noi in crescatorii exista un amalgam de porumbei care nu au nici un caracter fixat si pe care noi ii zburam la gramada si zicem ca s-o arunca unu mai in fata si luam si noi un loc in primii 10 la o etapa...ca doar primim diploma...na...eu zic ca putem forma o linie numai daca plecam de la un numar mic de porumbei si cu rezultate exceptionale ,in primul rand pentru a le fixa caracterul si in al doilea pentru a avea intr-adevar o linie-caci fara rezultate nu se poate numi linie
Sus In jos
olteanu comarnic
membru fidel
membru fidel

masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 30
Hobbiuri : columbofilia
Data de inscriere : 13/02/2009

MesajSubiect: Re: ce parere aveti despre liniile le porumbei?   16th Februarie 2009, 17:33

C?nd cineva ?n Olanda sau Belgia are rezultate remarcabile la concursuri, străinii care caută păsări bune devin interesați de porumbeii acestui om. Și prima ?ntrebare la care campionii din Olanda și Belgia trebuie să răspundă este: Ce rasă aveți?. Ce rasă ? ? Campionii din Olanda și Belgia adesea nu ?nțeleg. ? Ce vrea omul ăsta, o rasă sau o pasăre bună ? se ?ntreabă ei. Nu este ciudat pentru că majoritatea păsărilor din Europa s?nt produși din ?ncrucișare. Pe deasupra ?ntrebarea care se pune ?rasă pură există cu adevărat ?? ? ?n opinia mea nu.

Hofkens este un mare nume ?n special ?n America. El a fost măcelar și a locuit aproape de mine. El a făcut parte din generația veche dar totuși am fost buni prieteni. De aceea m-a rugat de două ori să organizez o licitație pentru el. Aceasta a fost c?nd el era ?n viață bine?nțeles. Datorită activităților mele cu aceste licitații s?nt bine informat despre păsările sale, rezultatele sale și originea acestor păsări.
Ei, d-l Gust Hofkens ?nsuși nu credea ?n rasă și nu a căutat niciodată să aibă una. Mai t?rziu, după moartea sa, alții vor să arate că au ?rasă Hofkens?. Dacă Hofkens ar putea să citească publicațiile despre el și despre ?rasa? lui, care a apărut după moartea sa, probabil s-ar ?ntoarce ?n morm?nt. ?n America și nu numai aici, s?nt crescători care pretind că au rasă Hofkens pură c?nd Hofkens ?nsuși niciodată nu a căutat să țină o familie ?pură?. El a căutat ?ntotdeauna păsări mai bune. El a cumpărat porumbei de oriunde cu condiția să fie buni și preferabil de la concurenți din zona sa. Pentru că porumbeii pe care ?i căuta erau ai acestor oameni care ?l băteau pe el ?n concursuri. C?nd Hofkens a murit, păsările sale au fost toate licitate. C?t de popular a devenit se vede prin faptul că cu c?teva zile ?nainte ca licitația să aibă loc, o parte din păsări a fost furată ?n ciuda pazei poliției. Am ?ncă listele pentru licitație.
Acestea arată că o treime din păsările sale erau importate și porumbeii pe care ?i avea de la alți oameni erau păsări care nici măcar nu purtau un inel de la Hofkens. Altă treime a reprodus-o din păsările pe care le-a importat. Și porumbeii cu părinți și bunici reproduși de Hofkens ?nsuși? Cu greu se poate spune că el avea astfel de păsări. Experții care au cumpărat porumbei la licitații, mai t?rziu pretindeau că au ?rasă Hofkens? chiar dacă erau porumbei care nu au fost reproduși de Hofkens sau porumbei pe care Hofkens i-a reprodus din păsări pe care le-a achiziționat el ?nsuși din altă parte. Vă voi da un alt exemplu: Jan Aarden, un nume faimos peste tot ?n lume la distanță lungă (fond). Acum, la c?teva decenii după moartea sa, mulți oameni din Olanda pretind că au rasă pură Jan Aarden. Majoritatea dintre ei știu bine că numele se vinde. Și ?ncă o dată, acesta este adevărul?. Ca și Hofkens, J. Aarden a fost ?ntotdeauna ?n căutarea celor mai buni, el a cumpărat păsări de pretutindeni și totuși el nu a fost un concurent cu rezultate foarte bune. Trebuie spus că mai t?rziu alți crescători au avut succese cu descendenți ai porumbeilor săi. Dar ei nu au ?o rasă? nicidecum. Ceea ce au este deasemenea un amestec de păsări. Cum am spus ?nainte, ?n special columbofilii americani s?nt naivi. Ei susțin că au porumbei puri Bekaert, puri Wegge, puri Verheye, puri Hansenne, puri Bricoux, puri Huyskens van Riel, puri Genette, etc, etc, etc. nume complet necunoscute pentru t?năra generație din Europa.
De exemplu Wegge și Huyskens van Riel. Păsările Wegges au fost licitate ?n 1903. Din nou aceeași poveste. Ei au fost toți ?ncrucișați. Acum, aproape un secol mai t?rziu, americanii pretind că ei au porumbei Wegge puri. Nu este ridicol??.
Porumbeii Huyskens van Riel s?nt deasemenea puri ?n țări străine. Oricum Geroges, fiul lui Jef van Riel, ?nsuși recunoaște că ?n păsările sale nu a mai rămas mult s?nge din porumbeii tatălui său. Și, dacă poate fi o singură persoană ?n lume care poate avea rasă Huyskens van Riel, acesta poate să fie doar el. Dar el este un om cinstit care nu vrea să abuzeze de numele tatălui său. Mai mult dec?t at?t, deasemenea porumbeii tatălui său care distrugeau cursele ?n anii 40 și 50, au fost produși din ?ncrucișări. ?n 1946 Jef van Riel a cumpărat o serie de ouă de la Jos van den Bosch. El a ?ncrucișat porumbeii obținuți cu porumbeii săi și rezultatul a fost o explozie de păsări de excepție.
Pe cei mai buni concurenți (campionii din Olanda și Belgia) nu ?i interesează rasele, și nu ?i interesează numele deloc, c?nd ei vor să cumpere. Presa face nume și este amuzant și trist ?n același timp să vezi ?n prezent că oameni oarecare care s?nt complet necunoscuți ?n Olanda și Belgia ?n ceea ce privește rezultatele ?n concursuri, s?nt faimoși peste tot ?n lume.
Ei nu pot să arate rezultate, dar punctul lor puternic este că acești ?tigri ai h?rtiilor? știu cum să manipuleze presa. Ei fac publicitate, ei știu ce doresc oamenii: rase, pedigree impresionante și fotografii și ei oferă oamenilor ceea ce aceștia doresc: rase, pedigree impresionante și poze. Dar afacerea lor este bună: ei v?nd. Pentru că ei au alte calități dec?t să reproducă porumbei buni: ei au un nas bun pentru bani. Este destul de frustrant pentru campionii adevărați cu păsări de excepție să vadă japonezi, americani și taiwanezi cumpăr?nd aceste ?păsări de h?rtie?.
Ați auzit vreodată de William Geerts?. Sigur ați auzit. Ați auzit vreodată de un bătr?n numit Fons Jacobs? Probabil că nu. Dar păsările bătr?nului Fons Jacobs l-au făcut celebru pe Geerts.
Deci care este concluzia? Foarte mulți campioni din Olanda și Belgia au devenit faimoși cu porumbei proveniți de la columbofili complet necunoscuți. Acești ?necunoscuți? s?nt adevărații campioni. Ei nu fac publicitate, ei nu doresc să plătească agenți pentru publicitate, foarte adesea lor nici nu le le place publicitatea și ei nu vor să plătească exportatori sau importatori să dea pentru ei ?marea lovitură?. Pentru că banii nu s?nt at?t de importanți pentru ei. Ceea ce ?i face pe ei fericiți s?nt porumbeii buni și rezultatele bune. Pentru acești oameni presa ?poate să se ducă dracului?. Ei vor să c?știge concursuri, alții pot să aibă faimă.

Domnul X și vecinul său Janssen-manul.
Vreau să termin acest articol cu ?ncă un exemplu.Acesta este Janssen-manul. Un tip cu mulți porumbei direct din crescătoria Janssen. Ca competitor el nu ?nseamnă nimic, dar el este cunoscut peste tot ?n lume. Printr-o coincidență vecinul său, domnul X este un mare campion și este greu de ?nvins ?n concursuri. De fapt lui ?i pare rău de slabele rezultate ale Janssen-manului și speră ?n fiecare sf?rșit de săptăm?nă că acest om va prinde o cursă bună. Dar ?n zadar. Vecinul este doar un pierzător.
?n orice caz oameni din toată lumea vor porumbei de la acest pierzător. Adesea se ?nt?mplă ca ei să oprească și să-l ?ntrebe pe pe domnul X unde locuiește faimosul Janssen-man. Ceea ce acești vizitatori străini nu-și dau seama este că nu Janssen-manul este adevăratul campion, ci omul pe care ?l ?ntreabă adresa sa. De ce? De ce? - ?ntreb adesea - columbofilii străini nu ?ntreabă despre rezultate c?nd cumpără păsări? Ei vor să obțină rezultate bune dar c?nd cumpără păsări ei vor nume și rase. Și ?. să nu uit, ei vor porumbei cu ochi speciali. Ochi cu o culoare ?bogată? ? așa numiții ochi de reproducători. Ce le place la acești porumbei cu ochi bogați? Nu știu. Ceea ce știu este că științific ochii nu ?nseamnă nimic. ?ncă o dată, ?n America columbofilii s?nt ?nnebuniți după semne ?n ochi.
Faptul că nu avem un cuv?nt olandez pentru ?semn ?n ochi? spune destul. Păsări bune! Asta vor columbofilii din toată lumea. Dar dacă cumpărătorii străini ar ști de rezultatele slabe ale unor cunoscute nume europene, le-ar ieși ochii din orbire de uimire. Dar le-ar ieși ochii și mai mult din orbite dacă ar cunoaște rezultatele senzaționale ale experților ale căror nume le s?nt complet necunoscute! A cui este vina aceasta?
Așa cum am zis ?nainte: mass media, presa! unul din motivele pentru care am zis OK c?nd d-l Lin m-a rugat să scriu ?n locul lui ?n această revistă este că eu consider că fiecare om care scrie despre porumbei are datoria de a deschide ochii oamenilor cărora li s-a spălat creierul prea mult ?n trecut, ?n această lume materialistă.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ciprianksu.sunphoto.ro

ce parere aveti despre liniile le porumbei?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ce parere aveti despre baiatul meu? Este un corb autentic ?
» Cateva cuvinte despre Amaryllis
» Cateva cuvinte despre Hibiscus(Trandafir-de-China)
» Carti despre locomotive/vagoane
» CATEVA CUVINTE DESPRE NOI.... O SCURTA DESCRIERE

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
..:::Forum columbofil:::.. :: Articole cu/despre columbofilie-
Mergi direct la: